ABLACJA Filmy edukacyjneAblacja migotania przedsionkówAblacja - Częstoskurcz u dzieci i młodzieżyABLACJA - Szansa na dobry rytm serca
 
 

 

Przygotowanie do zabiegu ablacji

Pacjenci kierowani do badania elektrofizjologicznego i ablacji RF wymagają odpowiedniego przygotowania przedzabiegowego

1) Szczepienie p WZW typu B.

Przed zabiegiem obowiązuje szczepienei przeciwko WZW typu B w trybie 0 - 7 - 21 dni (szczepionka Engerix B) lub aktualne szczepienie w okresie ostatnich 5 latach. Przy wątpliwościach co do skuteczności szczepienia można sprawdzić poziom przeciciał anty-HBs.

2) Oznaczenia antygenu HBS i przeciwciał anty HCV

Przed zabiegiem wskazane jest wykonanie ww badań serologicznych w celu wykrycia ewentualnego zakażenia i zastosowania odpowiedniego leczenia.

3) Aktualne badanie echo serca

Każdy pacjent kierowany do kardiologicznego zabiegu inwazyjunego powinien  mieć aktualne badanie echokardiograficzne ( wykonane w ciągu ostatniego roku ) w celu dokładnego rozpoznania  choroby organicznej serca oraz unikniecia ewentualnych powikłań.

4) Kontakt telefoniczny potwierdzający termin zabiegu

Na 3 dni przed zabiegiem z pacjentem kontaktować się będzie szpital lub lekarz celem potweirdzenia przyjęcia. Przy braku kontaktu prosimy 1 dzień przed zabiegiem potwierdzić przyjęcie pod podanym na konsultacji telefonie lub poinformować o zmianie terminu z uwagi na nieprzewidziane okoliczności.

5) Zgłoszenie do szpitala

Do szpitala chory zgłasza się z dowodem osobistym, dowodem ubezpieczenia, wszystkimi dokumentami medycznymi i wszystkimi dostępnymi zapisami EKG i badaniami met Holtera, w szczególności z zapisami EKG z arytmią serca.

6) Przygotowanie bezpośrednio przed zabiegiem

Przed zabiegiem należy wygolić obie pachwiny (szczegółowe inforamcje u pielęgniarki na oddziale) oraz wziąść prysznic. Pacjenci w dniu zabiegu pozostają na czczo bez porannych leków o ile nie zaleci inaczej lekarz.
Na zabieg chory zabiera ze sobą wszystkie dokumenty medyczne.

7) Pacjentki w wieku rozrodczym niestosujące antykoncepcji powinny mieć wykonany test ciążowy, wykluczający jej obecność poniewaqż w trakcie zabiegu wykorzystuje się promieniowanie RTG które jest potencjalnie szkodliwe dla płodu. W przypadku mozliwości bycia w ciąży konieczne jest poinformowanie o tym personelu medycznego.

8) Po zabiegu pacjenci otrzymują szczegółowe zalecenia dotyczące leczenia i obserwacji na oddziale. Po zabiegu jeden z lekarzy wykonujący zabieg przeprowadzi konsultację i kontrolę na oddziale oraz przekaże dokładny opis zabiegu i zalecenia kontroli po zabiegu. Kopia opisu znajduje się również u lekarza prowadzącego i chory może poprosić o jej kserokopię.


 
  O nasZabiegiKonsultacjeArytmia - Ablacja arytmii u dzieci i młodzieżyKontaktPoradnie konsultacyjne elektroterapii sercaInformacje dla lekarzyInformacje dla pacjentówFilmy i książki edukacyjneDo pobrania
arytmiaczęstoskurcz